Matlab 7.0 32 Bit Download Full

Yayınlandı: 22 Nisan 2011 / Full Programlar

Matlab, “matris laboratuvar”nın kısaltılmış halidir, çoğu kişinin sandığı gibi matematik lab’ı değildir. Adından da anlaşılacağı üzere matris formlar üzerinde çalışan bir yazılımdır. Bir programlama dili değildir. C tabanlı bir yazılımdır.

Özellikle mühendisler için çok kullanışlı hatta bilinmesi zaruri olan bir programdır. YAzılan scriptlerle ile problemlerde çok hızlı sonuça ulaştırır. Bir çok mühendislik problemi iterasyon ve sonucunda grafik gösterimi ister. Bu istekleri C, Fortan gibi dillerde yapmaya kalkarsanız yazacağınız scriptin uzunluğu matlabda yazacağınız scriptin uzunluğuna göre katbekat daha büyük olacak ve büyük vakit kaybına yol açacaktır.

MATLAB

MATLAB; (MATrix LABoratory ); ilk defa 1985’de C.B Moler tarafından matematik ve özellikle de matris esaslı matematik ortamında kullanılmak üzere geliştirilmiş etkileşimli bir paket programlama dilidir.
İlk sürümleri FORTRAN diliyle hazırlanmış olmakla beraber son sürümleri (1999 yılı itibariyle 5.3 dür ) C dilinde hazırlanmıştır.MATLAB mühendislik alanında (hesaplamalarında ); sayısal hesaplama, veri çözümleri ve grafik işlemlerinde kullanılabilecek
genel amaçlı bir program olmakla beraber özel amaçlı modüler paketlere de sahiptir. CONTROL TOOLBOX, SIGNAL TOOLBOX gibi paket programlar CACSD (Bilgisayar destekli denetim sistemi tasarımı ) paketler olup bunlar denetim sistemlerinin tasarımında çok etkili araçlardır. Ayrıca WINDOWS ortamında çalışan SIMULINK, etkileşimli benzetim programlarının hazırlanması ve çalıştırılmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

MATLAB’IN KULLANIM AMACI VE YERİ

MATLAB tüm mühendislik alanında, sayısal hesaplamalar, veri çözümlenmesi ve grafik işlemlerinde kolaylıkla kullanılabilen bir programlama dilidir. FORTRAN ve C dili gibi yüksek seviyeden programlama dilleri ile yapılabilen hesaplamaların pekçoğunu MATLAB ile yapmak mümkündür. Buna karşılık MATLAB’ın fonksiyon kütüphanesi sayesinde FORTRAN ve diğer programlama dillerine göre MATLAB’ta daha az sayıda komutla çözün üretmek mümkündür Gerçekte MATLAB, M-dosyaları (M-files ) olarak bilinen pek çok sayıda fonksiyon dosyalarından (altprogramlardan ) ibarettir. M-dosyaları ASCII formatında olup okunabilirliği olan, MATLAB programlama dili kodlarından oluşmuştur. Bu yüzden M-dosyaları kütüphanesi kullanıcı tarafından müdahale edilebilirdir. Ancak bu kodlara zorunlu olunmadıkça müdahale edilmemesi, değiştirilmesi gerekir.

MATLAB’ın kullanım yerleri;

• Denklem takımlarının çözümü, doğrusal ve doğrusal olmayan diferansiyel denklemlerinin çözümü, integral hesabı gibi sayısal hesaplamalar,
• Veri çözümleme işlemleri,
• İstatistiksel hesaplamalar ve çözümlemeler,
• Grafik çizimi ve çözümlemeler,
• Bilgisayar destekli denetim sistemi tasarımı.
Bugün 500.000 den fazla akademisyen, araştırmacı, bilim adamı ve öğrenci tarafından kullanılan MATLAB, içinde gömülü pek çok ara yüzü ile bilgisayar dünyasının en gelişmiş teknik ve bilimsel problem çözme ve uygulama geliştirme aracıdır.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s